Wersje językowe
ABC depilacji laserowej
ABC depilacji laserowej

Temat epilacji laserowej cieszy się rosnącą popularnością i zainteresowaniem. Wynika to z bardzo prostych czynników. Wygoda, zaoszczędzony czas, spełnienie własnych wizji estetycznych. Tego możemy oczekiwać po zakończonej terapii. Zabiegi dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jako kosmetolog pracująca w DepiLab, na co dzień spotykam się w gabinecie z wieloma osobami, ich oczekiwaniami, ale także pewnymi obawami. Od czego więc zacząć przygodę z epilacją? W tym krótkim artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat depilacji laserowej.

Czym różni się epilacja od depilacji?

Epilacja to trwałe usunięcie włosów za pomocą technologii laserowej. O depilacji mówimy natomiast w przypadku tymczasowego usunięcia owłosienia np. depilatorem czy pastą cukrową. Można więc powiedzieć, że "epilacja" to  depilacja za pomocą światła lasera. Dlaczego więc rzadko spotykamy się z poprawnym określeniem, a nawet w profesjonalnych gabinetach wykonuje się zabiegi "depilacji laserowej"? Dzieje się tak dlatego, że większość z nas nie wie o tej znaczącej różnicy i w efekcie korzystając z poprawnego określenia "epilacja" spotykamy się z wieloma uwagami, że do nazwy zabiegu wkradła się literówka. Dlatego potocznie mówimy o depilacji laserowej, natomiast należy pamiętać, że prawidłowym określeniem będzie zawsze "epilacja".

Wiedza w pigułce dla każdego

Aby cieszyć się gładką skórą pozbawioną włosów należy zdobyć odrobinę wiedzy na temat samego włosa. W końcu o włosy tutaj chodzi : ) Przede wszystkim należy wiedzieć, że każdy włos żyje własnym życiem. Gdyby wszystkie włosy rosły lub wypadały jednocześnie, możemy sobie wyobrazić, że jednego dnia naszą głowę pokrywałaby bujna czupryna, a innego zupełna pustka, ponieważ wszystkie włosy wypadłyby jednocześnie. Na szczęście tak nie jest, a nasze włosy znajdują się kolejno w fazie wzrostu, fazie przejściowej i fazie wypadania.

To właśnie faza wzrostu, czyli wtedy kiedy włos ma połączenie z naszym organizmem, nas najbardziej interesuje, ponieważ tylko wtedy możemy go usunąć termicznie. Temperatura w mieszku włosa przy zabiegu laserowym wzrasta do 50°C, ścinając w nim białko i trwale pozbawiając go połączenia z układem krwionośnym. W tym miejscu już nic nie wyrośnie. Przyjmuje się, że tylko około 15% włosów znajduje się w fazie wzrostu, dlatego jeden zabieg nie wystarczy do uzyskania pełnego efektu. Mowa tutaj już o serii zabiegowej, aby wyłapać wszystkie włosy w fazie wzrostu. Seria zawsze ustalana jest indywidualnie, standardowo przyjmuje się, że dla uzyskania satysfakcjonującego efektu potrzeba 6 powtórzeń. 

Wykonanie zabiegu. Gwarancja bezbolesności. Rewolucja w świecie depilacji laserowej. 

Przy wyborze gabinetu depilacji laserowej należy kierować się przede wszystkim sprzętem. Powód jest prosty. Wszechobecny postęp dotyka również technologii, zatem na rynku istnieje zróżnicowanie w urządzeniach do depilacji laserowej. Najnowsza technologia, na której mam przyjemność pracować przeznaczona jest do każdego fototypu skóry i włosa. Mowa tu o urządzeniach Soprano Ice Platinum oraz Motus AX.

Czy zabieg boli?

Jest to pytanie, które słyszę najczęściej, największa obawa każdego, kto poddaje się zabiegowi. Utarło się, że zabiegi tego typu są mocno związane z bólem i dyskomfortem.

Odpowiedź brzmi: NIE, zabieg nie boli. Jest to zasługa postępu technologicznego, a dokładnie innowacyjnej metody wykonania zabiegu. Na obu wyżej wspomnianych urządzeniach zabieg wykonywany jest metodą IN-MOTION, czyli „malowania” skóry głowicą lasera . Na wyznaczony białą kredką obszar zabiegowy nakłada się żel USG dla ułatwienia poślizgu i mobilności głowicy, a następnie rozprowadza się energię stopniowo (temperatura w mieszku narasta jednolicie przez cały zabieg), właśnie ruchami malowania. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny, komfortowy i sprawny.

Dla kogo depilacja laserowa? Jak przygotować się do zabiegu?

Niezależnie od fototypu skóry i rodzaju włosa, epilacja jest dostępna dla każdego. Wyjątkiem nie są włosy jasne, cienkie oraz ciemna lub opalona skóra. Należy jednak pamiętać, że od ostatniej ekspozycji na słońce lub solarium muszą minąć min. 2 tygodnie.

 Przygotowując się do zabiegu należy pamiętać o tym, aby:
- w dniu zabiegu, lub dzień przed, należy ogolić okolice zabiegowe, zostawiając jeden nieogolony fragment ok 1cm x 1cm - na tej podstawie kosmetolog oceni rodzaj włosa i dobierze odpowiednie parametry. W dniu zabiegu nie należy nakładać na skórę żadnych kosmetyków, ani perfum (dotyczy depilowanej partii ciała);
- 3 dni przed zabiegiem nie należy zażywać leków przeciwbólowych;
- 1 tydzień przed zabiegiem nie należy zażywać leków rozrzedzających krew, witaminy C w dużych dawkach np. 1000mg, nie stosować blokerów potu;
- 2 tygodnie przed nie zażywać ziół fotouczulających (np. nagietek, skrzyp), nie stosować samoopalaczy lub kosmetyków z drobinkami, nie wykonywać peelingów, zachować odstęp od kuracji antybiotykiem 3-dniowym, nie usuwać włosów za pomocą kremu depilującego, nie opalać się na słońcu ani w solarium;
- 4 tygodnie przed nie stosować kwasów złuszczających (dotyczy depilowanej partii), zachować odstęp po kuracji antybiotykiem dłuższym niż 3 dni, zachować odstęp od innych zabiegów laserowych;
- 6 tygodni przed nie usuwać włosów depilatorem, pęsetą, woskiem, pastą cukrową;
- 3 miesiące odczekać od zakończenia terapii retinoidami w maściach (depilowana partia);
- 6 miesięcy odczekać od zakończenia kuracji retinoidami doustnymi.

Zabiegowi depilacji laserowej może poddać się właściwie każdy, u kogo nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Poniżej kilka z nich:

- karmienie piersią;
- choroby nowotworowe;
- rozrusznik serca;
- choroby naczyń krwionośnych (silne żylaki, zapalenie żył); pojedyncze żylaki i/lub popękane naczynka krwionośne nie są przeciwskazaniem, ale miejsca te zostaną pominięte w trakcie zabiegu;
- zaburzenia metaboliczne (cukrzyca) oraz pompa insulinowa;
- choroby układu nerwowego (padaczka, zaburzenia czucia, niedowłady, porażenia, miastenia);
- łuszczyca / AZS w miejscu zabiegu - np. łuszczyca na łokciach jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegu depilacji rąk, ale nie jest przeciwskazaniem do wykonania depilacji innej części ciała, na której choroba nie występuje;
- bielactwo jest przeciwskazaniem ogólnym;
- choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne;
- tatuaż w miejscu zabiegu - skóra pokryta tatuażem zostanie pominięta;

Jak postępować po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu, ale także w trakcie całej kuracji należy dbać o skórę stosując produkty o działaniu łagodzącym, pielęgnującym. Przez pierwsze 3 dni po zabiegu należy unikać aktywności fizycznych, gorących kąpieli, sauny, basenu, czyli wszystkiego co podwyższa temperaturę skóry. Należy również pamiętać, żeby nie podrażniać skóry bezpośrednio po zabiegu, delikatnie ją osuszać, nie pocierać i nie robić peelingów przez tydzień. Bardzo ważne, żeby w słoneczne dni stosować na odsłonięte partie zabiegowe filtr SPF50, co 3 godziny.

Do zobaczenia w gabinecie

Kosmetolog DepiLab

Kamilla Bruch

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl