Wersje językowe
Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia na twarzy?
Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia na twarzy?

Człowiek jest pokryty włosami na całym ciele.  Włosy to zrogowaciałe twory składające się z twardych komórek keratynowych, w których znajdują się inne białka niż w miękkiej keratynie. Wzrost i kondycja włosów zależą w znacznym stopniu od funkcjonowania naczyń krwionośnych.

Fizjologiczne znaczenie włosów zostało zredukowane do roli izolacyjnej, ochronnej oraz receptorowej. Stanowią część naszego wygląd zewnętrznego. Nasze mieszki włosowe są w stanie wyprodukować od 20 do 70 włosów, jeżeli ulegną zniszczeniu niemożliwe jest ich ponowne odtworzenie. Tempo wzrostu włosów zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, pory roku, dnia, odżywiania. Włosy rosną w sposób cykliczny - cykle wzrostu włosów trwają od 2 do 6 lat. Obejmuje to trzy fazy: anagen, katagen, telogen.

Wyróżniamy kilka kluczowych przyczyn nadmiernego owłsoenia:

Zaburzenia hormonalne

Hirsutyzm czyli nadmierne owłosienie to choroba, która dotyczy od 5-10% kobiet. Jest wiele czynników, które mogą na to wpływać. Jest to owłosienie typu męskiego, androgennego. Włosy u kobiet występują w miejscach, takich jak policzki, twarz albo na tułowiu. . Owłosienie występujące w tych okolicach jest twarde, ciemne i grube. U kobiet z nadmiernym owłosieniem zauważa się dystans społeczny. Pogarsza się samoocena oraz jakość życia. Dlatego płeć żeńska próbuje usunąć niechciane włosy na stałe. Popularną metodą sprawdzenia ilości owłosienia jest skala Ferrimana i Gallwey’a. Ocenia się to w miejscach takich jak: górna warga, klatka piersiowa, uda, brzuch, ramiona. Stężenie włosów określa się w skali od 0 do 4. Hirsutyzmem określa się stan, kiedy skala osiągnie punkt 8 lub wyżej.

W przypadku nadmiernego owłosienia o podłożu hormonalnym, tradycyjne metody depilacji nie przynoszą zazwyczaj spektakularnych wyników. Prócz leczenia farmakologicznego większość kobiet decyduje się na usuwanie  owłosienia laserem.

Geny także mają znaczący wpływ na owłosienie naszego ciała

Kolejną przyczyną nadmiernego owłosienia są geny. Nadmierne owłosienie  może być dziedziczone. Kobiety z rodzin, w których występuje nadmierne owłosienie, są bardziej narażone na jego rozwój. Geny mogą wpływać na poziom hormonów i na wrażliwość mieszków włosowych na te hormony. Częściej dotyczy to kobiet pochodzących z krajów śródziemnomorskich, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.

Leki także mogą być przyczyną niechcianego owłsoenia

Także niektóre leki, takie jak sterydy anaboliczne, leki przeciwpadaczkowe i niektóre leki antykoncepcyjne, mogą powodować nadmierne owłosienie u kobiet. Leki te mają działanie androgenne lub androgenopodobne. Natomiast niektóre leki antykoncepcyjne mogą dodatkowo zmniejszać poziom estrogenów i zwiększać poziom androgenów, co prowadzi do wzrostu owłosienia.

Waga ciała 

Otyłość może wpływać na poziom hormonów i może przyczynić się do wzrostu owłosienia. Komórki tłuszczowe mogą wytwarzać androgeny, co prowadzi do nadmiernego owłosienia u kobiet. Nadmierne owłosienie tłumaczy się również związkiem tego zaburzenia z zespołem oporności na insulinę. Oporne na działanie insuliny komórki tłuszczowe, powodują coraz większe jej wydzielanie przez trzustkę celem obniżenia poziomu cukru we krwi.

W wyniku tego mechanizmu dochodzi do rozwoju cukrzycy typu 2.W efekcie bardzo często nakłada się na to również zespół policystycznych jajników. Niektóre badania pokazują, że insulina w wysokich stężeniach może aktywować jajniki do produkowania męskich hormonów.

Stres

Dodatkowo zaburzenie pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego może również skutkować rozregulowaniem gospodarki hormonalnej. Uważa się, że nadmierny stres oraz zbyt intensywny wysiłek fizyczny może stymulować organizm kobiety do wytwarzania nadmiernej ilości androgenów, głównie testosteronu. Jak wiadomo, zwiększona ilość tych hormonów skutkuje pojawieniem się nadmiernego owłosienia.

Jak pozbyć się niechcianego owłosienia?

Metod usuwania niechcianego owłosienia jest wiele. Możesz działać w pojedynkę w zaciszu swojej łazienki goląc lub usuwając pęsetą niechciane włosy. Niestety takie działania są żmudne i czasochłonne, niestety często pogarszają sytuację powodując stany zapalne i podrażnienia. Zdecydowanie bezpieczniej i przyjemniej jest powierzyć swoją skórę specjalistom. W Depilab dopasujemy terapię do potrzeb Twojej skóry i włosów. Oferujemy wachlarz zabiegów depilacyjnych, możesz zdecydować się na terapię laserową lub terapię pastą cukrową. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bibliografia:

Katarzyna Domagała, Hirsutyzm w zespole policystycznych jajników. sposoby leczenia oraz kosmetologiczne możliwości terapii, ISBN 978-83-65374-51-6 (wersja elektroniczna)

Dr hab. n. med. i n. o zdr. B. Jankowiak Prof. dr hab. n. med. E. Krajewskiej – Kułak, Holistyczny wymiar opieki wobec osób z horobami skóry i błon śluzowych, Białystok 2022, ISBN Tom I 978-83-964323-3-9,[online] przeglądany 17.10.23

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl